Niepubliczne Przedszkole Nutka

czynne jest w godzinach: 7.00 – 17:00 w dni robocze tj. od poniedziałku do piątku, przez cały rok z wyjątkiem ustawowo dni wolnych oraz 2 tygodni wakacji.

Podstawa programowa wychowania przedszkolnego realizowana jest od godziny 8.00-13.00
Dzienny czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego wynosi nie mniej niż 5 godzin.

W naszym przedszkolu grupy składają się z dzieci zróżnicowanych wiekowo, z uwzględnieniem ich potrzeb, zdolności i zainteresowań.

Posiłki

W naszym Przedszkolu dzieci otrzymują codziennie 4 posiłki:

8:00 – śniadanie
10.00 – II śniadanie

12.00- obiad
15:30 – podwieczorek

Jadłospis układany jest przez wyspecjalizowany catering dziecięcy, który dba o to, aby potrawy serwowane dzieciom posiadały wszystkie składniki konieczne do zdrowego rozwoju dzieci oraz były komponowane w oparciu o wytyczne Ministra Zdrowia w sprawie żywienia dzieci, najnowsze wyniki badań dotyczących wpływu różnych produktów na zdrowie.

Dania dla dzieci są również odpowiednio zbilansowane odżywczo i mają odpowiednią ilość kalorii. Menu zawiera świeże produkty naturalne, czyli jak najmniej przetworzone, ekologiczne, sezonowe i lokalne.

Posiłki są pieczone, duszone i gotowane na parze. Smak dań podkreśla stosowanie ziół, olejów tłoczonych na zimno dobrej jakości masło oraz nasion i pestek – słonecznika, lnu, maku, sezamu.

Uwzględniamy potrzeby żywieniowe dzieci alergicznych i indywidualne diety, dostosowane do potrzeb dzieci.

Rodzice mogą zapoznać się z jadłospisem na naszej tablicy żywieniowej oraz w aktualnościach.

Jest również możliwość kontaktu Rodziców z dietetykiem w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości dotyczących żywienia dzieci.

W naszym przedszkolu nie zmuszamy dzieci do jedzenia, natomiast staramy się je umiejętnie do tego zachęcać i wspierać młodsze dzieci w samodzielnym ich spożywaniu. Bliska jest nam idea BLW (Baby Led Weaning) czyli samodzielne jedzenie przez dzieci od najmłodszego wieku, kiedy tylko zaczynają interesować się stałymi pokarmami. Staramy się także wprowadzać dzieci w świat kultury związanej ze spożywaniem posiłków.

Nasze zasady postępowania dają dziecku dużo wolności, uwzględniając jego żywieniowe przyzwyczajenia i potrzeby. Zawsze jednak jemy przy stole – siedząc.

Dzieci same jedzą i same sprzątają po sobie (pomagamy im jeść tylko na ich wyraźną prośbę).

Zawsze zachęcamy do zjedzenia całego posiłku jednak to dziecko decyduje, ile zje. Dzięki temu uczy się słuchać swoich potrzeb i być za siebie odpowiedzialne.

Pomagamy dzieciom także nabierać dobrych i zdrowych nawyków żywieniowych. Respektujemy diety zalecone przez lekarza, rozmawiamy o zasadach odżywiania, przeprowadzamy zajęcia kulinarne, eksperymentujemy ze smakiem i zapachem.

Bardzo ważne jest tworzenie podczas jedzenia przyjaznej atmosfery. Czas posiłku jest czasem spokojnym. Towarzyszą mu ciche rozmowy przy stoliku. W ten sposób uczymy dzieci także kultury jedzenia.